Barátság: miről szól, és miért ér néha véget?

Posted by in Interjúk, Nők lapja

Egyedül örülni sem, búslakodni sem az „igazi”. Vajon mennyi igaz barátunk van? És miért ér véget egy barátság, ha egykor olyan jól működött?

Tényleg, miért ér(het) véget? Talán mindannyiunknak vannak olyan élményei, mint egyik ismerősömnek, Csillának, aki pár éve döbbenten tért haza az osztálytalálkozójáról, és azt mesélte, a régi legjobb barátnőivel egyáltalán nem talált szót, és nem is érti, hogyan tudtak barátkozni a gimnázium négy évében. Hogyhogy ők voltak a legjobb barátnők, ha tizenöt évvel később már nem is találnak közös témát, közös hangot?

Szerintem sokunkkal megesett már, hogy valaki egy időben „kísért bennünket”, barátunknak éreztük, aztán később már azt sem értettük, hogyan lehettünk jóban.

Szakértőnk, dr. Somogyi Andrea pszichiáter szakorvos mosolyogva megnyugtat: emiatt nem kell magunkra haragudnunk. Mindenki köt(het) életében olyan barátságokat, amelyeknek az alapja valamiféle intenzív közös aktivitás (például a gimnáziumi évek), de ha kikerültünk a közös aktivitásból, akkor megszűnik a barátság, mert kiderül, hogy valójában nem volt meg a két ember között az alapvető lelki összhang.

– Ez, bár amikor benne vagyunk, nem ismerjük fel: nem barátság, hanem inkább bajtársiasság, olyasvalami, mint amikor a fiúk – régen – a katonaságban összehaverkodtak egymással – mondja a pszichiáter. – Pár évvel a leszerelés után az is kiderült, hogy valakinek születtek-e igazi barátságai a hadviselés alatt, vagy csak a közös élmény jelentette bajtársiasság kapcsolta össze őket.

A sikert nem viselte el a kapcsolat

Sokan küzdenek együtt egy fontos célért (egyetemen, de akár közös cégalapításkor, vagy kreatív tevékenységekben), de amikor a célt elérik, és végre-valahára sikeresek lesznek – egyik esetleg sikeresebb, mint a másik -, megszűnhet a barátság. Hogy csak híres példáknál maradjak: a rockzenész Axl Rose és a szólógitáros Slash éveken keresztül „majdnem-barátságban” voltak, két súlyos egyéniség, és amíg a sikert keresték, szinte baráti volt az együttműködésük, a rendszeres összetűzések ellenére. Ám amikor zenekaruk, a Guns N’Roses igazán sikeres lett, és már az üzleti érdek is a képbe került, a barátságnak vége szakadt.

Feltételezhetően azért is, mert akkor már nem működött az egymás mellé rendeltség: Axl Rose énekesként nagyobb befolyást szeretett volna magának a zenekarban, mint a többieknek. De hasonló egy másik, egykori legendás barátság története is: Sarah Jessica Parker és Kim Kattral a legjobb barátnők voltak annak idején, együtt álmodoztak a sikerről, a filmezésről. Aztán amikor elérték a vágyott célt, és együtt forgathattak a Szex és New Yorkban, a féltékenység elvágta a barátságot. Méghozzá azért, mert itt is megszűnt a mellérendeltség: ugyanis Parkert felkérték a sorozat producerének, ezzel kvázi a főnöke lett Cattrallnak, aki ezt nem bírta elviselni.

– Nem a legszerencsésebbek ezek a helyzetek, de egy igaz barátság még azt is kibírhatja, ha a viszony – például ideiglenesen – főnök-beosztott viszonnyá válik – mondja Somogyi Andrea.

Együtt babázunk

Az egyik leggyakoribb „szakaszbarátság”, amikor két (vagy több) nő azért talál egymásra, mert hasonló élethelyzetben vannak, például egyszerre járnak kisgyerekeikkel a játszótérre, vagy egyszere várnak babát (és néha az is összehozhat két embert, ha például egyszerre szakítanak).

– A kisgyerekes anyukáknak biztonságot is ad, hogy van valaki, akit felhívhatnak: „lázas a gyerek, nektek mi volt a baj a múltkor?”, vagy megkérdezhetik pár héttel-hónappal a szülés után, hogy „Nálatok mennyi idő után lett újra jó a szexuális élet?” – magyarázza a szakértő. – Ám ha távol költöznek egymástól, esetleg többé nem is találkoznak. Csak akkor válik barátsággá ez a kapcsolat, ha mindketten akarják, és ha a körülmények megváltozása esetén is ragaszkodnak egymáshoz.

Nem barátnő: rivális

Megint egy sztárpéldát hozok, és meg is fogják érteni, miért: még ha elő is fordul az életben, senki sem beszél róla szívesen… Denise Richards és Heather Locklear, a két amerikai sztár évekig a legjobb barátnők voltak. Elválaszthatatlanokká váltak, még vásárolni és nyaralni is együtt jártak (nyaralni családdal együtt). Aztán egy Bon Jovi koncert után Richards (aki akkor még Charlie Sheen felesége volt) kikezdett Locklear férjével, Richie Samborrával (Bon Jovi gitárosával). A görbe este az ágyban végződött, és bár Richards mindent tagadott, barátnőjét nem ejtették fejre. Végül mindkét pár elvált, és Richards egy ideig együtt élt Samborrával.

– Egy igazi barátságban nem alakul ki rivalizáció. El tudom képzelni akár azt is, hogy Denise Richards nem érezte magát egyenrangúnak a barátnőjével, és ezért hódította el a férjét, tehát a helyzet számára a versenyről szólt – fejtegeti Somogyi Andrea.

– Ez természetesen igazi sérelem, dupla megcsalás: a barátnő is megcsalja a másikat, és a férje is. Ilyen esetben elvész a bizalom, és a barátság többnyire nem állítható helyre.

Kis barátság, nagy barátság

Természetesen ott vannak azok a barátaink, akik – bár talán nincsenek sokan – igaziak, akikben bízhatunk. Legyen szó akár arról a gyerekkori barátnőnkről, akit esetleg már évek óta nem láttunk, de tudjuk, hogy bármikor találkozunk, ugyanott tudjuk folytatni; vagy legyen szó egy régi vagy új barátról, akit akár késő este vagy éjjel is felhívhatunk… Ezek az igazi barátságok.

– Remélhetőleg mindenkinek van olyan barátja, akit baj esetén bármikor hívhat, még akkor is, ha esetleg évekig nem beszéltek egymással – mondja a pszichiáter. – Nekem is van olyan barátnőm, akivel régebben az kötött össze, hogy imádtuk a régiségeket, és bár nem volt pénzünk rá, egy időben minden szombaton kijártunk az Ecserire nézelődni. Aztán jó ideig nem találkoztunk, de amikor magánéleti problémával küszködtem és felhívtam, azonnal segített. Ugyanígy fordítva… Pedig ez nem gyerekkori barátság, hanem egy közös hobbin alapul, mégis tudjuk, hogy mindketten mindig számíthatunk egymásra.

Fejős Éva

A haver nem barát…

Talán a kelleténél gyakrabban használjuk a barátság szót. Legalábbis dr. Somogyi Andrea pszichiáter figyelmeztet: ne mondjuk az ismerőseinkre, haverjainkra, hogy a barátaink, ne koptassuk el ezt a szót! És rögtön definiálja is a szakember: a barátság önként választott kapcsolat, valódi kölcsönösségről szól, alapvető összhang szükséges hozzá, és az, hogy a barátságot mindketten akarják. „Alkotóelemei” között feltétel nélküli szeretet és egyenrangúság is található (tehát általában nem áll fenn egy barátságban alá- és fölérendeltségi viszony). Arisztotelész szerint a legmagasabb szintű barátság jellemzője az egymás segítése. Márai is azt írja: a barátság erős és komoly szolgálat, a legnagyobb erpőróba és szerep.

– Kevesen „teljesítik” a barátság összes feltételét, de ne is várjuk azt, hogy túl sok barátunk legyen – javasolja szakértőnk. – Őrizzük meg az értékét, legyen súlya, ha valakire azt mondjuk: a barátom. Hiszen ő az, akire mindig számíthatunk.

dr Somogyi Andrea honlapja